Bu gün Xalq rəssamı Ömər Eldarovun doğum günüdür – 93 – 21.12.2020

Facebook:

Bugün Azerbaycan ‘ın ünlü heykeltraş, Halkın sanatçısı, ANAS’ ın gerçek üyesi, Azerbaycan Resim Akademisi rektörü, Akademisyen Ömer Eldarov 93 yaşına girdi.
Omar Eldarov ‘ un yaratıcılığı, Azerbaycan anıtsal heykelinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Sanatçının eserleri Cumhuriyetimizin şehirlerini ve bir takım yabancı devletlerini süslüyor. Bu gibi eserlerde şair Natavan, şair Muhammed Fuzuli, şair oyun yazarı Hüseyin Cavid, Azerbaycan ‘ ın önde gelen ophthalmolog Zarifa Aliyeva, Profesör İhsan Koro, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ilahiyatçı Üzeyir Hacıbeyov, sanatçı Sattar Bahlulzade, yazar Süleyman Rahimov ve diğerleri mezar anıtlarını göstermek mümkün.
Ömer Eldarov ‘ un 1962 yılında Tokay Memmedov ile mezun olduğu ve Ulusal Drama Tiyatrosu önünde inşa ettiği Fuzuli anıtı, özellikle doğu anıtsal sanat başta olmak üzere eski Sovyet anıtsal heykelinin büyük bir başarısıdır.
Omar Eldarov, Bağımsız Azerbaycan ‘ ın Yüksek Devlet Ödülü ‘ nü ′′ Bağımsızlık ′′ Emirleri ‘ ne layık görüldü. Önde gelen heykeltraş, 2012 Aralık 17 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ‘ in kararnamesiyle ′′ Onur ′′ emriyle ödüllendirildi.
Azerbaycan Devlet Resim Akademisi ‘nin kolektifi Akademisyen Ömer Eldarov’ u yürekten kutluyor, yaratıcılığında sağlam sağlık ve başarılar diliyoruz.

 

 

Print Friendly, PDF & Email